Mária-út karbantartás
Ahogy az illik, munkával ünnepeltük május 1- ét, 9-en. Erdőpucolás, jelzésfestés, útlejárás, majd az elmaradhatatlan sütögetés fért bele ebbe a napba.
(Szilágyi Eszter)
Honismereti kirándulás: Felvídéki, Csallóköz
Május 1-5 között Kiss Zoltán-Ernő szervezésében Csallóközben és környékén kirándultunk.
Honismereti túránk első napján Tatabánya múltjába nyerhettünk betekintést a helyi Bányamúzeum meglátogatása során.
A következő napokban olyan magyar történelmi múlttal rendelkező városokat kerestünk fel, mint a Felvidék magyar egyetemmel rendelkező városát, a bevehetetlen erőddel büszkélkedő Komáromot (Észak-Komárom, ahogy a helybéliek nevezik), az egykori érseki központot, ahol az első magyar egyetem létesült, a “magyar Róma”-ként emlegetett Nagyszombatot, a valamikori koronázó várost, Pozsonyt, amely a királyi Magyarország fővárosa is volt egy ideig, vagy a Csallóköz központjának számító, zömmel még magyarlakta Dunaszerdahelyet.
Mindezek mellett meglátogattuk Deáki, az egykori Vág nevű település műemlék templomát, Cseszte fölött a Kis-Kárpátok egyik magaslatán álló, Vöröskő árpádkori várát, amelyet a Fuggerek, majd a császárhű Pálffy család bővített az évszázadok folyamán, ugyancsak a Kis-Kárpátokban, Szomolya közelében a csodálatos cseppkövekkel ékeskedő Dríni-cseppkőbarlangot, a természeti katasztrófát előidéző Bősi vízlépcsőt, valamint Tatabánya fölött, a Gerecse-hegységben, a Kő-hegy szikláján álló Turulmadár-szobrot. Ahol lehetett felkészült helyi idegenvezetők ismertették a felkeresett nevezetességeket, máshol szakszerűen vételezett hanganyagot vagy nyomtatott szöveget bocsátottak rendelkezésünkre. Köszönjük túravezetőnknek a minden részletre kiterjedő figyelmet és alapos szervezést, ami nélkül egy ilyen öt napos kirándulás nem jöhetett volna létre.
(Kocsis András)
Zarándok kíséret a Mária-úton
Május 8-12 között segítettük a két csoportban érkező zarándokokat csomagszállítással, kísérettel. Sikerült egy találkozót is megszervezni Jobbágyfalván a zarándokokkal, akiket főleg a megyénk területén felmerülő hiányosságokról faggattunk (jelzések, ellátás, szállás stb.) található szállások minőségéről faggattunk, azért, hogy a jövőben ezeken javítani tudjunk.
(Szilágyi Eszter)
Munkatúra Istenszékén
A május 11-ére szervezett istenszéki munkatúrán egyesületünknek 9 önkéntes természetvédelmi felügyelője vett részt. A munkatúra során visszaállítottuk az áprilisban kidöntött információs pannókat, felszereltük és pótoltuk a levert és megrongált figyelmeztető táblácskákat és ugyanakkor felújítottuk a természetvédelmi terület piros négyzet határjelzéseit a 75 hektár természetvédelmi terület körül.
A munkatúra során izgalmas medvekalandban volt részünk és reggeliben, a hajnali esőnek köszönhetően 6 foltos szalamandrát is láttunk a felvezető túraösvényen.
A táblarongálást előzőleg jelentettük a Maros-megyei állami környezetvédelmi hivataloknak (ANANP és APM), melyek felelősek a Maros megyei természetvédelmi területekért, de a rongálok kilétét nem lehetett egyértelműen bizonyítani. Így hát az egyedüli megoldás a jövőre nézve, hogy hétvégeken tovább folytatjuk a természetvédelmi terület önkéntes felügyeletét, amikor szükséges próbáljuk nevelni az idelátogatókat és kitartóan javítjuk és pótoljuk a megrongált információs pannókat és figyelmeztető táblácskákat.
(Dósa László)
Gyalogtúra a Bután-kőre
Május utolsó szombatján a mészkő képződményeiről, látványos szikla alakzatairól és hasadékairól híres Torockói hegységbe vezettek lépteink.
Célunk az Inzel völgy fölé magasodó Bután-kő volt, amelyet csak jelzetlen ösvényeken lehet megközelíteni. Ezért nem hiányoztak a kalandos részek sem, mivel volt mikor nem találtuk az ösvényt és sűrű, tövises bozóton kellett átvergődjünk.
Ezek az akadályok sem szegték meg a 24 tagú csapat kedvét és a kitartásnak meglett az eredménye, sikerült felérni a sziklához, ahonnan pazar kilátásban volt részünk a környékre. A visszaereszkedés is pont olyan kalandosra sikerült, mint a felkapaszkodás, főleg, hogy az utolsó pár száz métert zuhogó esőben tettük meg az autókig.
(Kiss Zsuzsa, Német Levente)
Virágnéző túra Bélavárra
Idén május 25-én került sor a virágcsodáló túrára, a helyszín -immár harmadszorra- ismét a csodálatos Bélavára volt.
Sajnos a tavasz idén két héttel korábban köszöntött be a szokásosnál, így a tárnics, henye boroszlán a virágzásuk végén volt. A táj vadregényes szépsége kárpótolta a 27 résztvevőt.
(Kakucs Zsolt)
Bringatúra Buzaházára
Május 26-án került sor a Búzaházi sütögetős túrára 3 tag részvételével.
Csak egy macival találkoztunk. Integetett messziről, aztán elment.
(Gáspár András)
Családi túra aprócskákkal a Mária-úton
Első nekifutásból 22 gyerek és az őket kísérő szülő jelentkezett június 1-én, a gyereknapra meghirdetett „Ki a természetbe” programunkra.
Célunk az volt, hogy egy rövid időre kiragadjuk a kőrengetegből a gyerekeket, szülőket, nagyszülőket, érdeklődőket. A helyszín adott volt a Mária úton, a 4 km túra után-a mezőmadarasi tető, ahol sütögetésre kialakított helyszín van asztallal, paddal, tetővel, sima felszínnel, ahol játszani és a természet szépségeivel lehetett ismerkedni. Köszönet illeti a helyi Erdészeti Hivatalt, aki ezt a csodálatos helyszínt a rendelkezésünkre bocsájtotta.
(Szilágyi Eszter)
Szakrális Maraton
2016- ban a tavaly elhunyt Molnár Sándor kezdeményezésére indult a Szakrális Maraton, melynek fő célja összekapcsolni a sportolást a spirituális élettel, ezzel erősítve a keresztény értékeket.
Maros megyében Mikháza a célpont, ahova most már 9-ik alkalommal, többé kevésbé gyalog és kerékpárral érkeztünk, itt találkoztunk a Parajdról, Szovátáról, Korondról érkező biciklis csapattal.
(Szilágyi Eszter)